Zjistěte, jak podpořit zdravý střevní mikrobiom
Kromě toho trávení ovlivňuje také množství dalších procesů v našem těle, jako je centrální nervová soustava, mozek či srdce.
Tento malý svět v našich střevech je třeba udržovat v rovnováze a podpořit jeho správné fungování . Dopomoci tomu můžete stravou, životním stylem, ale i výživovými doplňky. Návod k tomu, jak si udržet zdravou střevní mikroflóru vám přinášíme v tomto článku.
Co je to mikrobiom
Mikrobiom je označení pro souhrn všech mikrobů nacházejících se v našem organismu. Je tvořen bakteriemi, viry, houbami a jinými mikroorganismy. Najít je můžete po celém těle, nicméně ten nejdůležitější se nachází v našich střevech.
Mikrobiom je jakýsi vlastní ekosystém nebo mikrosvět, který je u každého z nás jedinečný. Je pro nás naprosto nenahraditelný a nesmírně důležitý . Proto pokud není v rovnováze, má to pro celý organizmus následky. Je třeba se o něj starat a „pěstovat si ho“.
Důvodů, proč si udržovat zdravý střevní mikrobiom, je hned několik a určitě ne zanedbatelných. Podílí se na fungování imunitního systému , ovlivňuje psychickou pohodu a fungování mozku , jelikož je úzce spjat s centrálním nervovým systémem, zajišťuje správné fungování trávicího systému a dokonce hraje významnou roli při vstřebávání “dobrého” cholesterolu, čímž prospívá našemu srdci .
Zdraví našeho střevního mikrobiomu negativně ovlivňuje strava, stres, psychická nepohoda, cestování, nedostatek pohybu a mnoho dalšího.
Jak podpořit střevní mikrobiom
Tak, jak umíme negativně ovlivňovat střevní mikrobiom, funguje to stejně i opačným směrem. Umíme ho podpořit a napomoci mu udržet si zdravou rovnováhu. Vybrali jsme pár tipů jak na to.
Fermentované potraviny
Zařaďte do jídelníčku více fermentovaných potravin a vaše střeva budou šťastnější. Jogurty, kysané zelí, kvašené okurky, kimchi, tempeh, nakládaná kvašená zelenina, brynza, kefír a mnoho dalšího obsahují „dobré“ bakterie a pomáhají udržet jejich převahu ve střevech.
Omezte cukry
„Nezdravé“ bakterie si doslova pochutnávají na cukrech, což stimuluje jejich růst . Dávejte si větší pozor na to, kolik sladíte a musíte-li sáhnout po sladidle, volte raději přírodní variantu, jako je med, kokosový cukr či stévie.
Probiotika a prebiotika
Prebiotika jsou potravou pro zdravé střevní bakterie a podporují jejich růst . Narozdíl od toho probiotika jsou samotné dobré bakterie . Najít je můžete ve stravě, ale nejvhodnějším způsobem, jak je doplnit, je prostřednictvím výživových doplňků.
Probiotika od společnosti ProViotic jsou dokonce vhodná pro vegany. Kombinaci probiotik a prebiotik naleznete v tomto skvělém produktu SB3 od Puori. O zdraví vaší střevní mikroflóry se dobře postará i Masticha Active od Apothecary.
Pestrá rostlinná strava
Jedním z nejdůležitějších faktorů, jak svá střeva udržet v co nejlepší kondici je změnit své stravování. Jezte dostatečné množství rostlinné stravy a zdravých potravin. Co nejvíce zeleniny, ovoce, salátů, luštěnin, ořechů či semínek. Doplňujte je o celozrnné potraviny.
Omezte konzumaci masa, především uzenin, vyhýbejte se velmi mastným nebo smaženým jídlům. Zdravé stravování je základ.
Poctivý vývar
Poctivý domácí vývar má na naše trávení přímo kouzelné účinky. Dokáže zacelit poškozenou střevní stěnu a pomáhá při její regeneraciaci . Více o tom, jak pozitivně ovlivňuje naše zdraví jeho pravidelná konzumace, i to jak si jej připravit se dozvíte v článku na našem blogu.
Doufáme, že jsme vás inspirovali k tomu, začít se víc o svůj střevní mikrobiom starat. Pokud ano, budeme rádi, když budete s námi toto vaše odhodlání sdílet na sociálních sítích a nezapomeňte přidat #naureus.