Včelí vosk - produkt včel, který má mnohostranné využití
Určitě jste už slyšeli o neskutečném počtu blahodárných účinků medu na váš organismus. Nejčastěji si včelí med dáváte do čaje, a to hlavně v zimě. Dočtete se o něm všude. Slyšeli jste už ale něco o včelím vosku? Vyrobit ho není vůbec jednoduché. Pro včely je mnohem složitější vyprodukovat včelí vosk jak vyrobit med z nektaru rostlin. A proč je včelí vosk užitečný pro nás lidi? Podívejte se spolu s námi, na co všechno se dá vosk využít a proč mu věnuji pozornost v mém blogu.
Jak se vosk vyrábí?
Včelí vosk vzniká důsledkem metabolické přeměny pylu a medu v těle včel, konkrétně dělnic starých obvykle 12 až 18 dní. Místem vzniku vosku je speciální žláza, nacházející se na zadečku včely. Jak jsem již zmiňovala, vosk produkují dělnice. Včelí matka ani trubci tuto žlázu nemají. Čím se včela více snaží a je usilovnější, tím více vosku tryská na povrch. Na vzduchu pak tuhne a stávají se z něj šupinky. Úkolem ostatních včel je pak tyto lupínky odebrat a postavit z nich voskové plásty. Zajímavá je i cena vosku. Ve srovnání s medem byla cena vosku vždy o dost nižší. V současnosti však jeho cena rok co rok stoupá díky jeho mnohostrannému využití. Za zmínku stojí i fakt, že na výrobu jednoho kila vosku včely potřebují minimálně tři kilogramy medu a padesát gramů pylu.
Není však vosk jako vosk. Existuje vosk přírodní, ale i umělý. Rozdíl mezi nimi je právě to, z čeho se vyrábějí. Zatímco ty umělé jsou vyrobeny z ropných derivátů - parafínu, ty přírodní jsou směsí různých mastných kyselin - uhlovodíků, volných kyselin atd.. Nejlepší včelí vosk je proto ten BIO. Je to nejčistší forma vosku bez jakýchkoliv umělých hnojiv, pesticidů nebo jiné chemie.Využití včelího vosku
Včelí vosk má mimořádně široké spektrum využití v různých oblastech lidské činnosti a mezi vosky obecně hraje důležitou roli. Využití včelího vosku sahá hluboko do minulosti. Již před několika tisíci lety používali lidé vosk na kresby na skalách, ve starověkém Egyptě balili do zábalu se včelím voskem mumie nebo se používal vosk na výrobu svíček už dávno předtím než byla vynalezena žárovka. Tyto svíčky používali na iluminaci slavnostních náboženských obřadů. V antickém Římě byl včelí vosk dokonce využíván jako platidlo.
Včelí vosk se nejčastěji používá:
- na výrobu svíček - jsou sice dražší, ale jejich výhodou je, že z nich žádný vosk nevytéká, protože se postupně pálí,
- v kosmetickém průmyslu - na výrobu mastí, krémů, řasenek, balzámů na rty, rtěnek. Právě vosk stojí za jejich lepší strukturou, která je jemnější a brání i zadržování olejů,
- jako surovina v potravinářském průmyslu - například výroba lesklých povrchů čokolád a jiných cukrovinek, k potírání plechů při pečení,
- jako pomocník při úklidu - určitě jste se setkali s čistidly, kde byla na obrázku včela s medovým plástem. Včelí vosk je výborný pomocník při úklidu vaší domácnosti, a to zejména při leštění nábytku,
- v medicíně - například je účinný při vředové terapii, potahují se jím i pilulky na zmírnění intenzity jejich rozpouštění,
- při nachlazení - jsou v něm prokazatelné antioxidační a protizánětlivé účinky,
- záněty ústní dutiny - zbavuje aftů, pomáhá při paradentóze,
- při výrobě zbraní - kovy potažené včelím voskem pomaleji rezaví,
- využívá se v elektronice - protože je velmi dobrý elektrický izolátor.
Nabízíme i několik fyzikálních vlastností vosku:
- Struktura vosku - drobná krystalická struktura bez lesku,
- Barva - může být rozličná - bílá, žlutobílá, světle žlutá, hnědá. Pokud vosk přišel v tekutém stavu do styku se železem, může mít i šedě hnědou barvu. Barva závisí na druhu včel, které ho tvořily, na zdroji včelí pastvy či způsobu jeho získávání,
- Vůně - je typická vosková s jemným nádechem medu. Pohlcuje i aromatické látky z pylu a nektaru,
- Hmat - na dotek není mastný, nezanechává matné stopy, není lepivý a při hnětení v prstech se stává plastickým,
- Konzistence - je velice tvarovatelný a měkký už při pokojové teplotě,
- Bod tání - včelí vosk je směsí více látek s různým bodem tání. Například žlutý včelí vosk má bod tání 62 až 65 stupňů Celsia.
- Hmotnost - pravý včelí vosk je lehčí než voda a závisí na teplotě vosku.
Na co všechno má včelí vosk účinky?
Ačkoli nemá tolik účinků na lidský organismus jako med, díky své konzistenci a variabilitě je výborným pomocníkem, který je vhodné mít po ruce v mnoha podobách. Jeho využití v různých oblastech jsem již zmiňovala, ale cenný je zejména na lidskou pokožku. Na kůži skvěle drží, a proto se přidává do mnoha krémů, mastí, pleťových sér i sprchových gelů. Kromě toho, že pokožku výborně zjemní, pomáhá i na akné. Na kůži vytváří jemný ochranný film, který díky svým antibakteriálním účinkům příznivě ovlivňuje podrážděnou a popraskanou kůži. Výzkumy ukázaly, že je účinný i proti bakteriím, jako jsou "zlatý stafylokok" či vůči kvasince Candida albicans (původce houbových infekcí - mykóz dutiny ústní a genitálního traktu).
Včelí vosk působí ještě blahodarneji v kombinaci s dalšími přírodními produkty jako med a olivový olej. Jejich synergie (spolupůsobení) vzájemně zlepšuje jejich účinky. Všechno jsou to čisté přírodní produkty a spolu působí antibakteriálně a protizánětlivě . Léčba směsí těchto tří látek je vědci prokázána jako bezpečná, dobře tolerovaná a klinicky účinná.
Dnes už množství žen využívá včelí vosk pro přípravu domácí kosmetiky. Kamarádka si například přivydělává prodejem balzámů a rtěnek ze včelího vosku. Kupodivu byste se divili, ale obchody jí jdou. V současnosti stále více lidí vyhledává tuto podomácku vyrobenou kosmetiku. Ale stále se najdou i ti, kteří na to prostě nemají čas a zajdou si na internet, aby si v klidu objednali výrobky s přísadou včelího vosku. Stránka, která nabízí mnoho výrobků s přidáním včelího vosku, je naureus.cz. Kromě včelího vosku samotného, který poslouží na výrobu již například zmíněných balzámů, nabízí stránka i další výrobky.
Představím vám několik z nich ...
Opalovací mast
Tato voděodolná opalovací mast má v sobě množství účinných složek a mezi nimi samozřejmě i včelí vosk. Její složky jsou čistě přírodní, například mateří kašička, propolis, makadamiový olej, makový olej a další. Má ochrannou funkci před dopadajícím UV zářením a nezanechává po sobě bílou stopu. Výhodou je, že na pokožce vydrží i po opakovaném koupání. Je určena pro všechny věkové kategorie i všechny typy pleti. Má střední stupeň ochrany.
BIO Havlík balzám na rty
Balzám je určen pro každodenní použití v létě i zimě. Výborně působí na suchou a popraskanou pokožku rtů. Má příjemnou sladkou chuť a skládá se z množství účinných látek: BIO makadamiový olej, včelí vosk, propolis, kokosový olej, stévie atd.
Prodlužující řasenka
Viděli jste už řasenku z přírodních složek? Právě naureus.cz nabízí tuto skvělou řasenku, která kromě prodloužení i řasy vyživuje. Obsahuje včelí vosk a mandlový olej.
Balzám na nohy
Nohy jsou důležitá součást lidského těla. Nesou naši váhu celý život. Je proto důležité se o ně pořádně postarat. Tento balzám pokožku nohou nejen ošetřuje, ale také posiluje. Obsahuje čisté přírodní suroviny a je nositelem certifikátu NATRUE - certifikát nejvyšší kvality čistě přírodní kosmetiky a BIO kosmetiky.
Mandlový pleťový krém
Jde o krém vhodný na denní i noční péči. Vhodný je zejména na extrémně citlivou pokožku náchylnou k podráždění. Po použití je pleť svěží, hebká a příjemně vláčná. Stejně je nositelem certifikátu NATRUE.
Včelí vosk
Tento včelí vosk je 100% čistý bez jakýchkoliv aditiv. Nejčastěji je používán v kosmetice. Velice snadno si z něj připravíte domácí balzám na rty nebo mast. Po zahřátí v ruce se dá perfektně tvarovat, příjemně voní, nelepí se, ani nedrolí.
Přidáváme video, jak si doma připravíte balzám na rty ze včelího vosku:
A také video, jak si vyrobit ze včelího vosku svíčku.